Luxury Cars

Matra Djet on originaalne keskmise mootoriga marvel

Rene Bonnet Djet – “D” vaikib – on Deutsch-Bonnet’ kaasasutaja disaineri René Bonnet’ looming. See esitleti 1962. aastal ja see oli maailma esimene keskmise mootoriga seeriaauto. See on ka nii ebaselge, et inimesed unustavad sageli selle olemasolu, vaid nimetavad Porsche 550 Spyder of Fifties esimeseks keskmise mootoriga seeriaautoks. Saksa autotootja valmistas aga ainult 90 550 ja kõik olid mõeldud võidusõiduautodeks, mitte seeriatootmises maanteeautodeks. Spetsiaalne maanteesõiduk, Djet oli sellegipoolest spartalik nagu võistlusauto. 1966. aastal kirjeldas Autosport Djetit kui põhimõtteliselt maanteesõidukite vormel 3 autot. Sellest pole palju: terasest selgroog, topeltõõtshoovad, klaaskiust kere, 145/R-15 ees ja 155/R-15 taga Michelin XAS rehvid, neljasilindriline Renault 8-lt ja neljakäiguline käigukast. Renault kaubik. Autod René Bonnet ehitas varaseid Djete, mille kerega varustas Matra, mis oli sel ajal peamiselt tuntud rakettide valmistamise poolest. Matra ostis Bonneti välja 1964. aastal ja tõi välja Djet V 1965. aastal. See on see, mis siin on, laenuks Nashville’i Lane Motor Museumist.

Djeti on lihtne segi ajada tagamootoriga Alpine A110-ga, kui just selles ei istu. Mootor on kohe teie taga, isoleeritud vaid vaipkattega vaheseina ja minimaalse kuumakaitsega. Paigutuse poolest sarnaneb see Porsche Caymaniga, kus mootor asub kastis otse auto keskel, suure luugi all ning kokpiti ja pagasiruumi vahel pole tegelikku vahet. Erinevalt Kaimanist väriseb kogu auto, kui see töötab. Müra, vibratsioon ja karmus? Kontrollima.

djet enjine

Muidugi näeb mootor välja nagu kõik muu sellest ajastust. See, kus neljasilindriline šassiis istub, on nii suur asi.

Sõitsime Djetiga Nashville’ist lõuna pool asuvale Natchez Trace Parkwayle – sile, õrnalt käänuline tee, mis ei vii kuhugi. Ja see oli ilmutus. René Bonnet ja Matra said keskmootori asja kohe kätte. Te ei juhi autot niivõrd läbi kurvide, kuivõrd kergendate seda, nii vaistlik on selle juhitavus. Ja kogu aeg täidab salongi vapustav sisselasketoru. Nõrgad rehvid ja väike kaal ees tähendavad, et rool on väga kerge ja kuigi alguses tundub see ebamäärane, tuleb kohanemine kiiresti. Auto tundub proto-kaimanina selle poolest, kuidas see juhis usaldust äratab. Šassii on fenomenaalne.

See Djet oli baasmudel, mille kergelt muudetud Renault mootori võimsus oli 70 hj. Saadaval olev Djet V S sai Gordini versiooniuuendusi 94 hj. Seitsekümmend on piisavalt, arvestades, et Djet kaalub vaid umbes 1500 naela. Redline on märgistamata, nii et tõstsin Djeti 5500 pööret minutis ja tal polnud probleeme hea tempo hoidmisega, isegi kiirteel aeglasemast liiklusest möödudes. Käigukast on iidse keskmise mootoriga auto kohta üllatavalt täpne, kuigi teist on raske leida ja kohale jõudes on seda lihtne lihvida. Pöördemomenti on piisavalt, et püsida ka kolmandal ja neljandal, kui olete üles tõusnud ja liikunud. Konts ja varvas on võimatu, kuna pedaalid on põrandaliigendiga, paremale nihutatud ja nende kõrgus ei sobi.

djet

Sissetulevad esituled kajastavad teiste tolleaegsete autode, nagu E-tüüpi, olemust.
HOUSTON COFIELD
djet enjine
Djet on väike auto, mille armatuur on ka peen ja elegantne.
HOUSTON COFIELD
REKLAAM – JÄTKAKE LUGEMIST ALL

Ebatavaliselt kõrge sõidukõrgus tagab palju vedrustuse liikumist, nii et auto on nõtke ja seda ei häiri kesknurga konarused ja tee lainetus. See sõidab rafineeritult, mis konkureerib paljude tänapäevaste keskmise mootoriga sportautodega. Perioodilised ülevaated Djeti kohta olid säravad (see on esimene kord, kui Road & Track on seda arvustanud). Kokku ehitati vähem kui 1700, mis asjade suures plaanis ei muuda neid nii haruldaseks. Mercedes ehitas vähem Gullwinge. Miks siis keegi Djetist ei tea?

Võib-olla polnud sellest väljaspool Prantsusmaad kuigi palju lugu. See oli ajastu, mil “ülemaailmne auto” – üks auto kõigile või vähemalt paljudele turgudele – oli uus idee ja Djeti ei müüdud Ameerika Ühendriikides kunagi. Siis on Matra ise. Ettevõtet saavutas tohutu edu vormeli- ja sportautode võidusõidus, kuid ta loobus 1974. aastal motospordist. Kaheksakümnendateks projekteeris ja ehitas ettevõte Renault’le autosid, eelkõige mahtuniversaale Espace.

djet
nagu kõigil Prantsuse autodel, on sellel silmatorkavad, veidrad ja uhked detailid.
HOUSTON COFIELD
Pärast Djetit järgnesid veel keskmise mootoriga sportautod – suurkujud nagu Lamborghini Miura ja Ferrari 308, armastatud selliste lähedalt suurkujude nagu Lotus Europa ja De Tomaso Pantera, suured müüjad nagu Porsche 914 ja Fiat X1/9 ning isegi Pontiac Fiero. Matra Djet näitas paremat teed edasi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button